Kişisel Verilerin Korunması

Kişisel Verilerin Korunması

Kişisel Verilerin Korunması Hakkında Yapılacak Çalışmalar

6698 Sayılı kişisel verilerin korunması ve uygulanması kanunu kamu ve özel olmak üzere tüm sektörleri ve bireyleri kapsamaktadır. Bu kapsamda Başbakanlığa bağlı olarak KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU kurulmuştur. Bu kurulun çalışma, toplanma, üye sayısı, kurul üyelerinin görev tanımları 6698 sayılı kanun ile belirlenmiş ve açıklanmıştır.
 
Günümüzde kişisel verilerin korunması, teknolojinin de çok hızlı gelişmesi ile birlikte artık kaçınılmaz hale gelmiştir. Ülkemiz de bu konudaki ilk yasal düzenlemeler 2012 yılında bağlamış fakat tam olarak uygulama alanı ve önemi hakkında fazla bir çalışma yapılmamıştır. 2016 Yılı itibarı ile bu konuda başbakanlık bünyesinde KİŞİSEL VERİLERİ KORUMA KURULU’nun kurulması ile birlikte farklı bir alana taşınmıştır. Ülkemizde çeşitli kuruluşlar aracılığı ile kişisel verilerin korunması hakkında eğitimler, seminerler, farkındalık çalışmaları ve bu çalışmaların uygulamaları hakkında çalışmalar hız kazanmıştır.  Öncelikle kişisel veri nedir ve işlenmesi nasıl yapılmaktadır;
 
Kişisel veri: Kimliği belirli veya belirlenebilir gerçek kişiye ilişkin her türlü bilgi.
 
Kişisel verilerin işlenmesi: Kişisel verilerin tamamen veya kısmen otomatik olan veya herhangi bir veri kayıt sisteminin parçası olmak kaydı ile otomatik olmayan yollarla elde edilmesi, kaydedilmesi, depolanması, muhafaza edilmesi, değiştirilmesi, yeniden düzenlenmesi, açıklanması, aktarılması, devir alınması, elde edilebilir hâle getirilmesi, sınıflandırılması veya kullanılmasının engellenmesi gibi veriler üzerinde gerçekleştirilen her türlü işlem olarak tanımlanır. 
 
6698 Sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu, (KVKK) sadece bir bilişim dönüşümü değildir. Kişisel verileri koruma kanunu işletmelerde; Yönetim, Hukuk, İnsan Kaynakları, Muhasebe Ve Finans, Bilgi İşlem ve benzeri birçok departmanı dönüştüren bir mevzuat değişikliğidir. 
 
Tüm bu hususları göz önünde bulunduran sektörünün lider kuruluşlarından olan firmamız “BİLGE PROJE DESTEK LTD.TŞİ." sektördeki öncü kuruluşlardan olan “YCP BİLGİ TEKNOLOJİLERİ LTD.ŞTİ.” ve “NAVİGA BELGELENDİRME LTD.ŞTİ.” firmaları ile işbirliği içerisinde HUKUK, DANIŞMANLIK, BİLİŞİM VE BELGELENDİRME, konularında müşterilerine yönelik tüm hizmetleri sunmak üzere bir araya gelmiştir.
 
Bu amaçla kurumlarda ve işletmelerde “kişisel verilerin korunmasına” yönelik yapılacak çalışmalar hukuki süreçten, bilişim ve yazılım süreçleri ile 27001 vb. konularda belgelendirme işlemlerinde tek bir çatı altından çözümler sunmaktayız.


Paylaş: Facebook Twitter Google Plus yazdır