Girişimcilik Süreci Ve Destek Başvuru Adımları

Girişimcilik Süreci Ve Destek Başvuru Adımları

Girişimcilik süreci ve destek başvurusu için atılması gereken adımları özetledik.

1- Girişimci olacak kişi ilk olarak KOSGEB in üniversiteler(İSTANBUL İÇİN, Biruni üniversitesi Topkapı kampüsü,  kültür üniversitesi bakırköy incirli kampüsü, Aydın üniversitesi florya kampüsü, Sebahattin Zaim üniversitesi Halkalı kampüsü) aracılığı ile vermiş olduğu 5 günlük girişimcilik eğitimine katılarak tamamlayacaktır.

2- Bu eğitim tamamlandıktan sonra kişi kurmayı istediği iş ile ilgili resmi şirket açılışı(şahıs, ltd.a.ş.) yapacaktır. Detaylı bir iş planı (girişimci kendisini tanıtacak, kısa, orta, uzun vadeli hedeflerini belirtecek, pazarı, rakiplerini anlatacak, ne kadarlık bir sabit yatırıma sermayeye ihtiyaç duyduğunu belirtecek, almayı düşündüğü destek ile ilgili malzeme teçhizatlar ile ilgili proforma faturalar temin edecek ve işletme maliyet tabloları hazırlanacaktır.) tarafımızca girişimci ile birlikte biz hazırlayacağız.

3- Hazırlanan iş planı KOSGEB sisteminde elektronik ortamda sisteme yüklenecektir.

4- Bu arada girişimcinin sertifikası çıktı ise hazırlanan dokümanlar evrak olarak ilgili KOSGEB birimine teslim edilecektir.

5- Bunlar tamamlandıktan sonra girişimci KOSGEB KURUL süresini bekleyecek ve kurula çıkacaktır.

6- Kurul sonucuna göre girişimci, almayı planladığı malzeme teçhizatı alacak, ayrıca almış olduğu malzeme teçhizat ile ilgili fatura ve dekontları hazırlayarak, malzeme teçhizat, kira, personel ve kuruluş giderleri ile ilgili ödeme talepte bulunacaktır. 

7- Bu harcamalardan sonra kurul kararına göre hak ettiği destek tutarına ilişkin ödeme talepte bulunularak hak edilen desteklerin girişimciye ödemesi KOSGEB tarafından yapılacaktır.

8- Hiç bir kamu kuruluşu (destek veren KOSGEB, TÜBİTAK, KALKINMA AJANSI), kişi harcama yapmadan destek vermez. Mutlaka önce destek hak eden girişimci veya işletmeler kendileri hak ettikleri destek tutarı kadar harcama işlemini gerçekleştirecek ondan sonra hak ettiği desteği ilgili kurumdan talep edecektir.

9- Girişimciler yapacakları tüm harcamaları kendi hesaplarından ve banka üzerinden yapmaları gerekmektedir. Ayrıca kendi kredi kartları ile harcama yaparlar ise kart ekstrelerini beyan etmeleri gerekmektedir. Girişimci destek almayı planladığı makine teçhizat ile ilgili fatura tarihi 24 ayı doldurmadan KOSGEB e ödeme talep te bulunmalıdır.

10- Girişimcilikte destek oranları ise Baylarda %60,  Bayanlarda, şehit yakınlarında, gazilerde ve özürlülerde %80 ile desteklenmektedir.

Bu ne anlama geliyor;

Girişimci bay olur ise yapacağı 100 liralık harcamanın 60 lirasını KOSGEB, 40 lira artı kdv sini kendisi ödeyecektir.

 Girişimci Bayan veya şehit yakını, özürlü, gazi olur ise 100 liralık harcamanın 80 lirasını KOSGEB 20 lira artı kdv sini kendisi ödeyecektir.

12- Destek limitleri ise 50.000 TL hibe, 100.000 TL geri ödemeli olmak üzere toplamda 150.000 TL dir. Girişimciler için 50.000 TL;  18.000 TL si kuruluş dönemi malzeme teçhizat, 2.000 TL si işletme kuruluş gideri, 30.000 TL si ise kira ve personel gideri olarak verilmektedir. 100.000 TL lik geri ödemeli kısım ise sabit yatırıma ve üretime yönelik makine teçhizat alımında kullandırılmaktadır. Geri ödem süresi ise 30 ay sonra 24 ayda 3 er aylık taksitler halinde 8 eşit taksit ile ödenmektedir. Geri ödemeli destek banka teminat mektubu karşılığında kullandırılmaktadır.

 

NOT: Eğer girişimci yeni iş kuracaksa herhangi bir şirkette ortaklığı var ise bu ortaklık %50 iyi geçmiyor ise girişimcilik eğitimi alıp başka bir işletme kurabilir. Ancak girişimci eğer tekstil sektöründe faaliyet gösteriyor ve şahıs işletmesi, işletmesini kapatarak tekrar tekstil de bir işletmeyi girişimci desteği kapsamında kurmak istiyorsa 1 yıl beklemesi gerekir. Ancak ayrı bir sektörde girişimci desteği kapsamında işletme kuracak ise 1 yıl beklemesine gerek yoktur. Girişimci destek alarak işletmesini kurdu ise 3 yıl boyunca kapatamaz veya devredemez, bu işlemelerden aksi biri gerçekleşir ise almış olduğu desteği rayiç bedel faizi ile birlikte tekrar iade etmek zorundadır.

 

Paşa Yıldırım


Paylaş: Facebook Twitter Google Plus yazdır